![Televic Aladdin Скачать руководство пользователя страница 49](http://html1.mh-extra.com/html/televic/aladdin/aladdin_installation-and-user-manual_1082923049.webp)
Aladdin Digital Infrared Language Distribution
Installation and User Manual
Televic Conference Systems
2011-09-01
49
Table 3.2: Calculation of the master-bypass signal delay
Master-bypass transmitter
cable length
(m)
Cable signal delay
per meter
(ns/m)
Master-bypass
signal delay
(ns)
50
5.6
50*5.6
=
280
Table 3.3: Calculation of the delay switch positions of a system with two transmitters
Radiator
number
Transmitter
Cable length
to
transmitter
(m)
Cable
signal
delay
(ns)
Master-
bypass
signal delay
(ns)
Total signal
delay
(ns)
Signal delay
difference
(ns)
Delay switch
position
Hall-1-T1
“Master”
50
50*5.6
= 280
0
0+280 = 280 560-280 = 280
280/25 = 11.2
≈ 11
Hall-1-T2
“Master”
30
30*5.6
= 168
0
0+168 = 168 560-168 = 392
392/25 = 15.68
≈ 16
Hall-1-T3
“Master”
40
40*5.6
= 224
0
0+224 = 224 560-224 = 336
336/25 = 13.44
≈ 13
Hall-1-T4
“Master”
20
10*5.6
= 112
0
0+112 = 112 560-112 = 448
448/25 =17.92
≈ 18
Hall-1-T5
“Master”
50
50*5.6
= 280
0
0+280 = 280 560-280 = 280
280/25 = 11.2
≈ 11
Hall-1-T6
“Master”
30
30*5.6
= 168
0
0+168 = 168 560-168 = 392
392/25 = 15.68
≈ 16
Hall-2-T1
“Bypass”
50
50*5.6
= 280
280
280+280 = 560*
560-560 = 0
0/25 = 0
Hall-2-T2
“Bypass”
30
30*5.6
= 168
280
280+168 = 448
560-448 =112
112/25 = 4.48
≈ 4
Hall-2-T3
“Bypass”
40
40*5.6
= 224
280
280+224 = 504
560-504 = 56
56 /25 = 2.24
≈ 2
Hall-2-T4
“Bypass”
20
10*5.6
= 112
280
280+112 = 392 560-392 = 168
168/25 = 6.72
≈ 7
Hall-2-T5
“Bypass”
50
50*5.6
= 280
280
280+280 = 560*
560-560 = 0
0/25 = 0
Hall-2-T6
“Bypass”
30
30*5.6
= 168
280
280+168 = 448 560-448 = 112
112/25 = 4.48
≈ 4
*The maximum signal delay is
560 ns