
K DCI
PXD DCI
LS DCI
PERFORMANCE DATA
5.14
Model Correction Factors (F
M
)
Model
Capacity
Power input
Cooling Heating Cooling Heating
WNG DCI
1.00
1.00
1.00
1.00
ECF
DCI
1.03
1.07
1.01
1.10
PXD DCI
TBD
TBD
TBD
TBD
LS DCI
TBD
TBD
TBD
TBD
15.15 Calculation
Example
Outdoor Unit
Quattro DCI
Indoor Combination
WNG
9
+WNG
12
+
ECF12
+WNG
18
Operation Mode
Cooling Mode
Conditions Indoor
22
°
CDB/15
°
WB
Conditions Oudoor
30
°
CDB
Tubing length
20m+10m+5m+25m
Cooling Capacity calculation:
C
A-D
[KW] = Nominal x F
M
x F x F
T
C
Total System Capacity [KW] (TC) = C
A
+ C + C
C
+ C
B
D
Indoor Unit
Nom’ Cooling
Capacity
[KW]
Model
Factor
(F
M
)
Condition
Factor
(F
C
)
Tubing(L)
Factor
(F
T
)
Corrected Capacity
[KW], (C
A-D
)
Room A – WNG
9
1.43
1.00
0.92
0.95
C
A
= 1.43x1.00x0.92x0.95=
1.25
Room B – WNG
12
1.91
1.00
0.92
0.985
C
B
= 1.91x1.00x0.92x0.985=
1.73
Room C –
ECF12
1.91
1.03
0.92
1.00
C
C
= 1.91x1.03x0.92x1.00=
1.81
Room D – WNG
18
2.87
1.00
0.93
0.93
C
D
= 2.87x1.00x0.93x0.93=
2.48
Total
TC
=1.25+1.73+1.81+2.48=
7.27
Cooling Power Input calculation:
P
A-D
[KW] = Nominal x F
M
x F
C
x F
T
Total System Power Input [W] (TP) = P
A
+ P
B
+ P
C
+ P
D
Indoor Unit
Nom’ Cooling
Power Input
[W]
Model
Factor
(F
M
)
Condition
Factor
(F
C
)
Corrected Power Input [W]
(P
A-D
)
Room A – WNG
9
1.00
0.88
P
A
= 602.5 x 1.00 x 0.88 = 530
Room B – WNG
12
1.00
0.88
P
B
= 602.5 x 1.00 x 0.88 = 530
Room C –
ECF12
2,410 / 4 = 602.5
1.01
0.88
P
C
= 602.5 x 1.01 x 0.88 = 535
Room D – WNG
18
1.00
0.86
P
D
= 602.5 x 1.00 x 0.86 = 518
Total
TP
= 530 + 530 + 535 + 518 =
2,113
5-26
Revision
0